Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Electrisave - aneb Víme kolik spotřebujeme

9. 07. 2007 20:49:45
Studie potvrzují, že když si je člověk přímo vědom své aktuální spotřeby energie, má větší tendence s touto energií šetřit. Problémem ale je, že většina domácností má měřiče energie ve sklepě či na chodbě a v podstatě kontroluje jen měsíční účty. To by se mohlo a mělo změnit v blízké budoucnosti.
Zaujal mě nový produkt nazvaný Electrisave. Koncept je velmi jednoduchý. Jedná se o měřič aktuální spotřeby energie. Senzor se umístí na místo původního měřiče a data jsou bezdrátově přenášena na display umístěný v bytě na pokud možno dobře viditelném místě. Podobná zařízení se v angličtině nazývají jednoduše "smart meters" (chytré měřiče).

Electrisave vám na display zobrazí aktuální spotřebu energie a nebo z ní vypočtené hodnoty, jako jsou náklady (počítané na základě vložení ceny elektřiny) nebo spotřebu přepočítanou na produkci emisí kysličníku uhličitého. Je také možné nastavit si zvukový alarm při překročení námi dané hodnoty spotřeby. Kromě měření spotřeby nám Electrisave také zobrazuje aktuální teplotu a vlhkost.

 Zařízení Electrisave.

Při rozsáhlé studii, které se zúčastnilo přes 2200 rodin byla zjištěna dlouhodobá redukce spotřeby až o 25%, průměrně o asi 14%. Je to logické. I když zařízení samo o sobě energii nijak nešetří, lidé mají tendenci šetřit více, když výsledek vidí ihned. Například pokud nenecháme zbytečně svítit v pokoji žárovku, při jejím zhasnutí ihned uvidíme pokles aktuální spotřeby.

Dá se předpokládat, že Electrisave je pouze první vlaštovkou. V budoucnu by se mohly vyvíjet i mnohem sofistikovanější systémy, které již dnes existují v testovacích verzích, avšak v současnosti jsou omezeny hlavně vysokými pořizovacími náklady. Jak by tedy mohly naše domácnosti v budoucnu vypadat? Uvažuje se například o umístění senzorů na jednotlivé spotřebiče (sporák, lednička, TV, atd.), což by umožňovalo monitoring spotřeby v jednotlivých místnostech.

Dalo by se pak analyzovat, kde dochází k největším ztrátám. Přístroj by také měl vnitřní integrovanou paměť, kam by se ukládala dlouhodobá data a ty by se pak mohly vyhodnocovat pomocí propojení s počítačem.

Dostala by se nám tak do rukou kompletní analýza spotřeby, což by umožňovalo udělat patřičné opatření k jejímu omezení. Například bychom jasně viděli kdy a kde je spotřeba největší, apod. Mnohé by asi překvapila zejména poměrně vysoká spotřeba některých spotřebičů, které jsou ponechány
v pohotovostním režimu, tzv. "standby" nebo pouze zapojené do sítě (největší spotřebu mají v tomto směru satelity
a settop boxy). Ještě sofistikovanější by pak mohly být systémy, které by automaticky regulovaly teplotu v jednotlivých místnostech v závislosti na venkovní teplotě, automatické rozsvěcování a zhasínání v místnostech v závislosti na něčí přítomnosti, apod.

Electrisave je v tomto smyslu průkopníkem. Neumí toho sice tolik jako výše popisované ultramoderní systémy, ale na druhou stranu je již dnes v prodeji například v USA, Velké Británii nebo Austrálii. Mezi další výhody patří velmi jednoduchá instalace, kterou zvládne každý a možnost zařízení kdykoli přesunout například při stěhování. Cena se ve Velké Británii momentálně pohybuje kolem 65-70 liber, tedy asi 2700 korun. Je to však dle mého názoru investice výhodná. Zaprvé ušetříme vlastní náklady a za druhé
je to krok dopředu ve snaze žít ekologičtěji. Dá se předpokládat, že vzhledem k tomu, že Electrisave zatím
v podstatě nemá přímou konkurenci, v budoucnu pujdou ceny podobných přístrojů rychle dolu a dojde k jejich
většímu rozšíření. Jsou dokonce návrhy, aby byl podobný přístroj při prokázaném snížení spotřeby dotován státem.

Každopádně se jedná o jednoduchý a velmi chytrý koncept s velkým potenciálním využitím, který určitě stojí za zvážení. Lze jen doufat, že se brzy něco podobného objeví i v ČR.

Pro více informací:
Electrisave - podrobné informace o zařízení Electrisave.
Článek BBC o budoucnosti smart meterů

Autor: Jáchym Brzezina | pondělí 9.7.2007 20:49 | karma článku: 8.14 | přečteno: 766x

Další články blogera

Jáchym Brzezina

Překlady článků

Čím dál víc mám pocit, že redaktor už je dnes víceméně jen překladatel a to ještě kolikrát špatný...

27.10.2015 v 12:43 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 371 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jaroslav Chudáček

Dnes bude aktivován nový protokol bitcoinu SegWit

Dnes je velmi významný den pro bitcoin, protože bude aktivován nový bitcoinový protokol Segregated Witness (SegWit), který by měl mimo jiné významně zvýšit rychlost bitcoinových transakcí.

21.8.2017 v 11:05 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Pečou dobré chleby jen malí pekaři? Ne!

To klišé tady visí ve vzduchu pořád a media ho hloupě permanentně přikrmují: jen malí pekaři umí péci dobrý chléb. Jen malé pivovary vyrábějí dobré pivo. Jen malí cukráři, řezníci... dosaďte si sami.

21.8.2017 v 8:33 | Karma článku: 16.64 | Přečteno: 866 | Diskuse

Jan Matějů

Ekonomické závislosti 21. století: Dotace

Dotace jsou všudypřítomné: jdou z EU, z českého státního nebo jiných veřejných rozpočtů a státních fondů. Jen v ČR jimi ročně protečou stovky miliard.

21.8.2017 v 8:29 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 347 | Diskuse

Karel Kropš

Kanada zavádí základní příjem.

Již delší dobu se mluví o základním příjmu. Většinou si pod ním přestavujeme jednotnou sociální dávku, kterou bude pobírat každý občan státu. Kanada přišla s tříletým experimentem, který je nastaven spíše jako negativní daň.

20.8.2017 v 19:13 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 960 | Diskuse

Zdeněk Hřib

Liberální reforma zdravotnictví

Namísto toho, aby se dnes snažila každá politická strana vnutit svou vizi zdravotnictví všem ostatním, bychom se měli přestat navzájem šikanovat a umožnit každému svobodnou volbu rozsahu pojištění se zachováním solidarity systému.

20.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 219 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1039

www.meteotemplate.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.